Informacje o lekarzu:
Dr. n. med. Mateusz Łukaszyk w 2011 r. ukończył Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, jest specjalistą chorób wewnętrznych. Na co dzień pracuje w Klinice Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Poza pracą z Pacjentami zajmuje się również działalnością naukową; w 2017 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Wybrane parametry układu krzepnięcia i fibrynolizy w nabytym obrzęku naczynioruchowym”. Od wielu lat prowadzi dydaktykę w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku szkoląc studentów w zakresie alergologii, chorób wewnętrznych i diagnostyki układu oddechowego.
Dr Mateusz Łukaszyk ma wieloletnie doświadczenie w zakresie diagnostyki i leczenia chorób wewnętrznych oraz chorób alergicznych płuc, skóry, nosa. Do szczególnych zainteresowań Pana Doktora należy:
- astma
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- pokrzywka
- obrzęk naczynioruchowy
- atopowe zapalenie skóry
- kaszel przewlekły
- katar przewlekły i sezonowy
- alergia pokarmowa
- powysiłkowy skurcz oskrzeli (od wielu lat współpracuje z zawodowymi sportowcami w tym zakresie – m.in. z klubem piłkarskim Jagiellonia Białystok – Jaga Lab)
Szkolenia:
- międzynawowe certyfikaty w zakresie diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego (European Respiratory Society)
- staże zagraniczne w Klinikach Alergologii m.in. w Berlinie (Charité – Universitätsmedizin) oraz w Mediolanie (Luigi Sacco Hospital, Universita degli studi di Milano).
Publikacje:
https://orcid.org/0000-0003-3993-3468
Członkostwo w Towarzystwach naukowych:
- Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI)
- Europejskie Towarzystwa Oddechowe (ERS)
- Polskie Towarzystwo Chorób Płuc (PTChP),
- Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA)
- Towarzystwo Internistów Polskich (TIP)
Badania czynnościowe układu oddechowego
Spirometria – Badanie polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które badany może nabrać i wypuścić z płuc, a także na pomiarze szybkości przepływającego przez drogi oddechowe powietrza.
Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym.
- Nie zaleca się także spożywania obfitych posiłków, picia mocnej herbaty, kawy ani napojów gazowanych w ciągu 2 godzin przed badaniem.
- Na ok. 30 minut przed badaniem powinno się unikać wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.
- Nie należy palić tytoniu na 24 godziny przed badaniem (minimum 2 godziny!, jeśli stanowi istotną trudność).
- Jeżeli pacjent przyjmuje leki wziewne, należy ustalić z lekarzem, które z przyjmowanych leków można stosować w dniu badania, a które należy odstawić.
- Na badanie najlepiej założyć luźne ubranie niekrępujące ruchów klatki piersiowej, oraz zdjąć krawat czy marynarkę.
- Odpowiednie przygotowanie do badania pozwoli otrzymać w pełni wartościowy wynik badania.
Testy skórne punktowe
- Testy skórne są podstawowym narzędziem diagnostycznym w alergologii i dermatologii. Służą do oceny alergii wziewnej i pokarmowej
- Polegają na wprowadzeniu alergenu metodą nakłucia skóry. Odpowiedź skóry związana jest z degranulacją mastocytów i uwolnieniem mediatorów wczesnej reakcji alergicznej- przede wszystkim histaminy. Mediatory powodują rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz wywołują w skórze miejscową reakcję rumieniowo – bąblową.
- Przed przeprowadzeniem testów nie należy przyjmować leków przeciwhistaminowych i/lub niektórych leków nasennych przez co najmniej 7 dni.
Testy kontaktowe (płatkowe)
- wykonuje się na niezmienionej chorobowo skórze pleców, alergeny umieszczone na płatkach bibuły przykleja się za pomocą plastrów.
- Plastry z alergenami powinny być w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48 godzin.
- Po upływie tego czasu testy się usuwa i dokonuje się pierwszego odczytu. Kolejny odczyt ma miejsce po upływie 3-4 doby (po 72-96 h) od nałożenia.
- Na 6 tygodni przed planowanymi badaniami nie należy wystawiać skóry na działanie promieni ultrafioletowych.
- 4 tygodnie przed badaniem nie należy używać preparatów zawierających steroidy miejscowe w miejscu wykonywania testów (plecy)