Specjalista neurochirurg.Kierownik Zakładu Neurologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki. Pracę w Klinice Neurochirurgii UM w Białymstoku rozpoczął w 1996 roku. Aktualnie jest w niej zatrudniony na stanowisku adiunkta. Egzamin specjalizacyjny z neurochirurgii zdał w 2004 roku. W 2006 roku, w Luxemburgu, jako jeden z nielicznych neurochir...
Specjalista neurochirurg.
Kierownik Zakładu Neurologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.
Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki.
Pracę w Klinice Neurochirurgii UM w Białymstoku rozpoczął w 1996 roku. Aktualnie jest w niej zatrudniony na stanowisku adiunkta. Egzamin specjalizacyjny z neurochirurgii zdał w 2004 roku. W 2006 roku, w Luxemburgu, jako jeden z nielicznych neurochirurgów w Polsce zdał europejski egzamin specjalizacyjny z zakresu neurochirurgii uzyskując certyfikat Europejskiej Federacji Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS – The European Association of Neurosurgical Societies). Rok 2008 przepracował na Oddziale Neurochirurgii w Queens Hospital (Romford, Greater London), który zaopatrywał populację północno wschodniego Londynu oraz Essex. Od 2006 roku pełnił funkcje adiunkta Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od 2017 roku pełni obowiązki Kierownika Zakładu Neurologii Inwazyjnej UM w Białymstoku.
Od 2004 roku w jego obszarze zainteresowań znalazły się małoinwazyjne techniki stosowane w neurochirurgii. Wiele nowych umiejętności zdobył odbywając liczne szkolenia zagraniczne, m. in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, jak również w najbardziej prestiżowych ośrodkach chirurgii podstawy czaszki w Stanach Zjednoczonych: w Instytucie Jho oraz UPMC (Paul. A. Gardner, Carl H. Snyderman) w Pittsburgh’u, a także w Ohio State University w Columbus (R. Carrau, D. Prevadello).
Mając wieloletnie doświadczenie w chirurgii endoskopowej kręgosłupa wykonuje szeroki wachlarz operacji posługując się różnymi zestawami firmy Karl STORZ Endoscope. Od kilku lat z powodzeniem wdraża technikę endoskopową w chirurgii podstawy czaszki. Oprócz podstawowych zabiegów jakimi są operacje okolicy przysadki mózgowej w ramach zespołu interdyscyplinarnego z docentem Andrzejem Sieśkiewiczem (Klinika Otolaryngologii USK w Białymstoku), wykonuje nowatorskie operacje endoskopowe w zakresie szeroko pojętej chirurgii podstawy czaszki w tym oczodołu.
Dr hab. med. Tomasz Łysoń od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu technik endoskopowych dla specjalistów neurochirurgów i ortopedów, laryngologów oraz chirurgów szczękowych w macierzystej Klinice oraz w innych ośrodkach krajowych i zagranicznych.
W dorobku naukowym znajduje się 89 prac, których streszczenia dostępne są w bazie bibliograficznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: http://biblioteka.umb.edu.pl/expertus/index.html